Správne zalievanie vianočných ruží

28.11.2023

Ako zistím, kedy je treba poliať moju vianočnú ružu?

Vianočnú ružu nepolievajte, kým zemina nevyschne. Existujú tri spôsoby, ako zistiť, kedy je ideálny čas na zalievanie: 1. Test prstom: Prstami ohmatajte zeminu. Ak je pocitovo teplá a suchá a nelepí sa na vaše prsty, je čas na zaliatie. 2. Váhový test: Zdvihnite kvetináč. Ak sa vám zdá prekvapivo ľahký, vaša vianočná ruža potrebuje zaliatie. 3. Všímajte si farbu kompostu: ak bude viac do svetlohneda než bledohneda, je čas na zaliatie.Ako často treba polievať vianočnú ružu?

Vo všeobecnosti sa nedá presne povedať, ako často treba zalievať vianočnú ružu. Niekedy denne, niekedy len raz za týždeň. Všetko závisí od viacerých faktorov, vrátane:

  • Izbovej teploty: čím je v miestnosti teplejšie, tým častejšie je nutné vianočnú ružu zalievať.

  • Vlhkosti: čím je v miestnosti nižšia vlhkosť, tým častejšie je nutné vianočnú ružu zalievať.

  • Veľkosti kvetináča: čím je v kvetináči menší objem zeminy, tým častejšie je nutné siahnuť po krhličke. Z toho dôvodu je potrebné malé vianočné ruže zalievať častejšie než veľké.

  • Spôsobu zalievania: v prípade ponorenia koreňového balu do vody netreba zalievať vianočnú ružu tak často ako v prípade obyčajného zalievania rastliny pomocou krhličky.

Je potrebné vašu vianočnú ružu sledovať a nájsť ten správny rytmus prispôsobený VAŠIM podmienkam. Prístup v zmysle zalievať viac, ale menej často sa v prípade vianočných ruží neodporúča, keďže tieto rastliny nemajú radi premočenú pôdu.


Koľko vody potrebuje vianočná ruža?

Pre štandardnú vianočnú ružu v kvetináči s priemerom 12 alebo 13 cm odporúčame 100 ml na jednu zálievku. Ide približne o objem jedného vysokého pohára na šampanské. Na zálievku malej vianočnej ruže stačí 10 ml. To zodpovedá polovici štamperlíka. Vianočné ruže veľkosti XXL vo väčších kvetináčoch potrebujú samozrejme viac vody. Najlepšie tak 10 až 20 percent objemu kvetináča.


Aký spôsob zalievania vianočných ruží je najlepší?


Vianočnú ružu je možné zalievať rôznymi spôsobmi: zhora, zdola alebo ponorením do vody.

Zalievanie zhora

Najbežnejšie je polievanie zhora. Polievanie krhličkou má tú výhodu, že máte objem vody pod kontrolou. Navyše pri tom nemusíte hýbať vianočnou ružou. Len si dávajte pozor, aby ste zálievkou nepoškodili listy.

Zalievanie zdola

Pri zalievaní zdola nalejte vodu izbovej teploty do misky pod kvetináčom, buď denne alebo každé dva až tri dni v závislosti od umiestnenia rastliny a jej veľkosti. Tým vašej vianočnej ruži umožníte nasať také množstvo vody, aké potrebuje. Keď po asi 15 minútach zostáva hladina vody nezmenená, vylejte jej prebytok z odkvapkávacej misky kvetináča. Pri tejto metóde zalievania býva povrch pôdy suchý. Avšak keď kvetináč zdvihnete, jeho váha vám napovie, či má pôda dostatok vlahy. Polievanie zdola je obzvlášť šetrné k citlivým korienkom.Zalievanie ponorením do vody

Ďalšou metódou je ponorenie do vody, ktoré by sa malo robiť približne raz týždenne a to v závislosti od veľkosti rastliny, teploty prostredia a umiestnenia. Metóda ponorením je často jediným spôsobom, ako efektívne dostať vlahu do silne vysušeného kompostu. Návod, ako na to:

  • Vyberte vianočnú ružu z kvetináča, ale ponechajte ju v jej plastovom obale. Takto ju vložte do hlbokej misy alebo vedra s vodou izbovej teploty. Uistite sa, aby bol koreňový bal tesne pod hladinou vody. Ako sa bude voda dostávať do zeminy, k hladine budú stúpať bublinky.

  • Počkajte, až kým bublinky úplne neustanú. Len vtedy je zemina plne nasiaknutá vodou.

  • Umožnite vianočnej ruži, aby poriadne stiekla z vody.

  • Dajte ju späť na svoje miesto.

  • Po 15 minútach vylejte prebytočnú vodu z odkvapkávacej misky kvetináča, aby ste zabránili premočeniu vodou.

zdroj: www.starsforeurope.com